Συμμετοχή του σχολείου μας στο Συνέδριο του Α.Π.Θ. με τίτλο “Ψηφιακή Αφήγηση στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση”

Στις 20-21 Οκτωβρίου 2023, η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Καραφυλλίδου Μαρίνα ΠΕ02-Φιλόλογος συμμετείχε με εισήγηση στο Συνέδριο του Α.Π.Θ. με τίτλο “Ψηφιακή Αφήγηση στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση”. Η εισήγησή της είχε τον τίτλο: «Βαριέμαι στο μουσείο;» – Η ψηφιακή αφήγηση ως εργαλείο για την ενίσχυση της μουσειακής εκπαίδευσης. Πιο αναλυτικά, παρουσιάστηκε η εφαρμογή που πραγματοποιήθηκε τη σχολική χρονιά
2022-23 με την ομάδα δημιουργικής γραφής του σχολείου μας, η οποία έθεσε ως στόχο την παραγωγή ψηφιακών αφηγήσεων που θα απεικονίζουν τη μαθητική ανταπόκριση στο μουσείο. Η εφαρμογή απέβλεπε στην ενίσχυση της μουσειακής αγωγής και επεδίωκε να καταστήσει την επίσκεψη στο μουσείο πιο θελκτική για τους έφηβους μαθητές μας. Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποιήσαμε ως ερέθισμα την επίσκεψη στο Μουσείο Φωτογραφίας και στην έκθεση φωτογραφιών του Φ. Μπουασονά. Οι μαθητές, στη συνέχεια, κατασκεύασαν το δικό τους αφήγημα με έμπνευση τα εκθέματα, δίνοντας του ψηφιακή μορφή και συνδυάζοντας ποικίλους σημειωτικούς πόρους. Στο εισήγηση αναλύθηκαν οι βηματισμοί της εφαρμογής, τα αποτελέσματά της και τα οφέλη που προέκυψαν.