Συμμετοχή του σχολείου μας στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής FLL (First Lego League)

Όπως και τα προηγούμενα έτη, έτσι και φέτος η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας συμμετείχε στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής FLL (First Lego League). Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν ο συνδυασμός της τεχνολογίας με την τέχνη και τα έργα που παρουσιάστηκαν ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά. Οι μαθητές κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν ένα ρομπότ προκειμένου να εκτελέσει μια σειρά αποστολών στην πίστα του διαγωνισμού. Παράλληλα στο project καινοτομίας πρότειναν τρόπους με τους οποίους η τεχνολογία θα μπορούσε να κάνει πιο εποικοδομητική μια εκπαιδευτική επίσκεψη σε ένα μουσείο. Η ομάδα μας αποτελούμενη από τους μαθητές Αργυρόπουλο Λουκά, Βλασάκη Ραφαήλ, Κεμερίδη Στέργιο, Μουξιό Στέργιο, Σαμαρίνα Δημήτρη και την καθηγήτρια πληροφορικής του σχολείου μας κα. Γκανά Φωτεινή κατάφερε να διακριθεί στους προκριματικούς αγώνες Κεντρικής Μακεδονίας και να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στον τελικό, μαζί με τις 58 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας! Παράλληλα απέσπασε και Breakthrough award για την ιδέα που παρουσίασε στο project καινοτομίας. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους!

Θα θέλαμε επίσης να ευχαριστήσουμε το ΤΙΤΑΝ που για άλλη μια χρονιά στήριξε την συμμετοχή του σχολείου μας στον διαγωνισμό!