Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΝΟΗΣΙΣ

Την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023 μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, με συντονίστρια της δράσης την Δ/ντρια του σχολείου μας κ. Καρολίδου Α. και συνοδούς εκπαιδευτικούς τους, κ. Παπανικολάου, κ. Κουλούρη, κ. Κανταρτζή και κ. Κοντογουλίδη, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο ΝΟΗΣΙΣ στη Θέρμη Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του μαθήματος ?Εργαστήριο Δεξιοτήτων?, για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα «Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος (World Space Week)» που γιορτάζεται κάθε χρόνο με πρωτοβουλία του ΟΗΕ. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας συμμετείχαν με τα κινητά τους, μέσω της εφαρμογής Kahoot, «στο ομαδικό παιχνίδι της γνώσης», με ερωτήσεις σχετικές με το Διάστημα υπό την καθοδήγηση έμπειρων επιστημόνων. Επίσης επισκέφτηκαν το Space Infopoint, σταθμό πληροφόρησης για την εξερεύνηση του διαστήματος, όπου δοκίμαζαν διάφορες εφαρμογές που αφορούν την εξερεύνηση του διαστήματος. Στόχος της διδακτικής επίσκεψης ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές/τριές μας πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά της επιστήμης και της τεχνολογίας στην βελτίωση της ζωής του ανθρώπου.