Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Το νερό στη δίνη της κλιματικής κρίσης»

Την Πέμπτη 15/11/2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΝΟΗΣΙΣ στη Θέρμη Θεσσαλονίκης, με τα τμήματα Β1 και Β2, για να συμμετάσχει στην 1η Γιορτή της Επιστήμης, που διοργανώνεται με τη στήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και τη σύμπραξη του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών ΝΟΗΣΙΣ. Συντονίστρια της δράσης ήταν η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Καρολίδου Α. και συνοδοί εκπαιδευτικοί οι κ. Παπανικολάου Ε. και κ. Σπανού Α. Το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαμε, στο πλαίσιο του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων, ονομάζεται «Το νερό στη δίνη της κλιματικής κρίσης». Ερευνητές του Εθνικού Κέντρου Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) μας παρουσίασαν μία επιστημονική έκθεση του Ερευνητικού Ινστιτούτου για την Ανάπτυξη ? IRD. Πρόκειται για μια εικονογραφημένη και εκπαιδευτική παρουσίαση των σημαντικότερων έργων της γαλλικής έρευνας στον τομέα του νερού, από το Μαρόκο έως τη Βολιβία, τη λεκάνη της Μεσογείου έως τους ποταμούς της Ινδίας. Στόχος της επίσκεψής μας ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας στο κρίσιμο ζήτημα της διαχείρισης της κλιματικής κρίσης, καθώς οι πρόσφατες καταστροφές τόσο στην Ελλάδα όσο και σε άλλα μέρη του πλανήτη μας καταδεικνύουν ολοένα και περισσότερο πόσο ο κύκλος του νερού επηρεάζεται από την κλιματική αλλαγή.