Εκδήλωση Επιμόρφωσης και Διάχυσης για τη Δημιουργική Γραφή και τη Φιλαναγνωσία

Την Τετάρτη 25 Μαΐου στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης (κεντρικός χώρος του σχολείου) εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές τιμήσαμε τους καθηγητές του ΑΠΘ Γουνελά Δ. και Πάρκιν-Γουνελά Ρ. για τη δωρεά τους στη σχολική βιβλιοθήκη μας βιβλίων ελληνικής και αγγλικής λογοτεχνίας.

Με αφορμή τη δωρεά αυτή, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Καραφυλλίδου Μ. και Χαραλαμπίδου Α. παρουσίασαν, μαζί με τους μαθητές τους, τις δράσεις τους πάνω στη Δημιουργική Γραφή.

Την εκδήλωση προλόγισε ο Διευθυντής του σχολείου Τσιόκος Γ. (προλογισμός), ενώ μίλησαν για τη σημασία της ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων και της έκφρασης των παιδιών μέσα από τη Δημιουργική Γραφή οι τιμώμενοι καθηγητές του ΑΠΘ.

Τίμησε με την παρουσία της και έκλεισε την εκδήλωση η Συντονίστρια Φιλολόγων Ζάγκα Ε.