Έναρξη της Ρομποτική στο σχολείο μας

Σχολικό έτος 2021-22

Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου έγινε στο σχολείο μας η έναρξη της Ρομποτικής με υπεύθυνη την καθηγήτρια Πληροφορικής κα Καγκάνη Κατερίνα.

Με τον εξοπλισμό και την τεχνογνωσία της Eduact και τη στήριξη του ΤΙΤΑΝ η κα Καγκάνη θα μυήσει τα παιδιά του σχολείου μας στον υπέροχο κόσμο της ρομποτικής οδηγώντας τα βήματά τους στο αύριο.

Στην εκδήλωση της 9ης Δεκεμβρίου, μπροστά στα μάτια εκπροσώπων των μαθητών και των γονέων και με την παρουσία του Προέδρου της Eduact και των συνεργατών του, του Διευθυντή, Υποδιευθυντή, Διευθυντή Προσωπικού και της Κοινωνικού Λειτουργού του ΤΙΤΑΝ έγιναν:

1. Χαιρετισμοί: από το Διευθυντή του σχολείου, την κα Καγκάνη, το Διευθυντή του ΤΙΤΑΝ και τον Πρόεδρο της Eduact.
  2. το unboxing του εξοπλισμού που παρέλαβε το σχολείο.
  3. βιωματικό παιχνίδι χρησιμοποιώντας LEGO με συμμετοχή των μαθητών.

Την εκδήλωση έκλεισαν μουσικά τα παιδιά της ομάδας Ρομποτικής που θα ετοιμαστεί για να εκπροσωπήσει το σχολείο μας στο Διαγωνισμό First Lego League(FLL).

Πέρα από αυτό βέβαια, ο εξοπλισμός θα αξιοποιηθεί και στο πλαίσιο των μαθημάτων της Πληροφορικής καθώς και των εργαστηρίων δεξιοτήτων για το σύνολο των μαθητών του σχολείου μας.

Μια σημαντική μέρα για το σχολείο μας, για τα παιδιά μας!