...ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ

TA BLOG MAΣ

Ο ΚΑΙΡΟΣ

Το σχολείο μας

Το Γυμνάσιο Νέας Ευκαρπίας ιδρύθηκε το 1996 και συστεγάστηκε με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας.

Το κτίριο που μας στέγαζε ήταν ένα παλιό λυόμενο που κατασκευάστηκε το 1978 μετά από τους φοβερούς σεισμούς.

Τα προβλήματα που είχαμε να αντιμετωπίσουμε ήταν πολλά, αλλά με τη βοήθεια της Κοινότητας και του Συλλόγου των Γονέων καταφέραμε να δημιουργήσουμε ένα χώρο που να είναι φιλικός στα παιδιά, στους καθηγητές και στους γονείς.

Από το 2006 το σχολείο μας στεγάζεται σε ένα νέο κτίριο που μόλις αποπερατώθηκε.

Οι διάδρομοι, είναι γεμάτοι από 150περίπου φυτά, τα οποία φροντίζει καθημερινά ο Διευθυντής με τη βοήθεια των μαθητών. Στον ίδιο χώρο υπάρχει ένα μικρό μουσείο με αντίγραφα αντιπροσωπευτικών αγαλμάτων από τον Κυκλαδικό πολιτισμό, το Μινωικό, το Μυκηναϊκό, τα Αρχαϊκά, τα Κλασικά και τα Ελληνιστικά χρόνια. Πρόσφατα το σχολείο μας εμπλουτίστηκε με μια συλλογή από αντίγραφα αρχαίων ελληνικών νομισμάτων. Στον όροφο  βρίσκεται και η δανειστική βιβλιοθήκη - ταινιοθήκη που αποτελεί καθημερινά χώρο συγκέντρωσης για πολλούς μαθητές. Τους τοίχους των διαδρόμων και των τάξεων κοσμούν πίνακες με έργα των μεγάλων ζωγράφων από την Αναγέννηση μέχρι σήμερα. Αυτές οι παρεμβάσεις, που σχολιάσθηκαν αρκετές φορές από τον Τύπο,(Αγγελιοφόρος, Super, κλπ. ) έγιναν με σκοπό ο χώρος του σχολείου να συνδυάζει το φιλικό περιβάλλον, την τέχνη και τη γνώση.

Από το 1996 ως σήμερα, σίγουρα, πολλά έχουν γίνει, σίγουρα όμως θα υπάρχει και συνέχεια.

Επικοινωνία:

Ταχυδρομική Διεύθυνση: