Ενημέρωση για την διεξαγωγή εξετάσεων αξιολόγησης επιπέδου γλωσσομάθειας μαθητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με ΤΠΕ – ΑΙΤΗΣΕΙΣ έως 6/12/2015

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας στο πλαίσιο της Πράξης «Δημιουργία Συστήματος Ηλεκτρονικών Εξετάσεων για το ΚΠΓ και Πλατφόρμα Τηλεκατάρτισης για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση των εξεταστών» η διεξαγωγή εξετάσεων αξιολόγησης επιπέδου γλωσσομάθειας σε πιλοτική κλίμακα με χρήση της ψηφιακής εκδοχής του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας.

Το Σχολείο μας ορίστηκε ως Κέντρο Πιστοποίησης των παραπάνω εξετάσεων.

Οι εξετάσεις είναι διαγνωστικού χαρακτήρα και πραγματοποιούνται αποκλειστικά με χρήση υπολογιστών.

Αναλυτικές πληροφορίες παρέχονται στην πύλη ενημέρωσης http://kpg.cti.gr.

Όσοι μαθητές επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους, αφού αποκτήσουν κωδικούς πρόσβασης εδώ.

Μεταξύ άλλων οι συμμετέχοντες και ειδικότερα όσοι προετοιμάζονται για την συμμετοχή τους σε εξετάσεις πιστοποίησης γλωσσομάθειας, θα έχουν την ευκαιρία να διαπιστώσουν το επίπεδο των υφιστάμενων ικανοτήτων τους.

Δείτε την εγκύκλιο ενημέρωσης εδώ.

Οι εξετάσεις  θα πραγματοποιηθούν στις 12 και 13 Δεκεμβρίου.  Αιτήσεις υποβάλλονται έως 06/12/2015.

Oι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν στις πρωτεύουσες (ή / και άλλες πόλεις) των ακόλουθων νομών της χώρας: Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ, Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Ν. ΑΧΑΪΑΣ, Ν. ΛΑΡΙΣΗΣ, Ν. ΣΕΡΡΩΝ, Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, Ν. ΡΕΘΥΜΝΟΥ.

You may also like...