1η Μέρα Διδακτ. Έτους 2020-21

Αγιασμός – Πρώτες ενέργειες λειτουργίας

Αγαπητοί γονείς,
Σήμερα ξεκινήσαμε το διδακτικό έτος και θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η πρώτη μέρα στο σχολείο μας, μέσα σ’ αυτές τις ιδιαίτερες συνθήκες, μπόρεσε να είναι όπως την οργανώσαμε:

– τα παιδιά μπήκαν αμέσως με τα τμήματά τους σε αίθουσες καθόλα έτοιμες- πήραν τελικά την πρώτη μάσκα (τελικά παραδόθηκαν στο σχολείο μας στις 07:00 το πρωί)
– πήραν όλα τα βιβλία τους χωρίς καθόλου να συνωστισθούν σε ουρές
– αποτυπώθηκαν οι θέσεις τους σε πλάνο, ώστε να καθίσουν τις επόμενες μέρες στην ίδια θέση- πήραν το πρόγραμμα των δύο επόμενων ημερών (έχουμε έτοιμο όλης της εβδομάδας αλλά, επειδή αναμένονται κάποιοι εκπαιδευτικοί ακόμη, μπορεί να γίνουν αλλαγές)
– στα διαλείμματα αυλίστηκαν σε τμήματα της αυλής ξεχωριστά για κάθε τάξη και σε διαφορετικό χρόνο από τα παιδιά του λυκείου
– μέχρι την ώρα του Αγιασμού έγιναν ενημερώσεις για μέτρα προστασίας από τον κωρονοϊό (και θα συνεχιστούν και τις επόμενες μέρες)
– και, τέλος, τελέστηκε ο Αγιασμός, τον οποίο παρακολούθησαν, όπως ορίστηκε από το Υπουργείο Παιδείας, εκπρόσωποι των μαθητών και εκπαιδευτικών σε ασφαλείς αποστάσεις μεταξύ τους, ενώ στη συνέχεια ο ιερέας πέρασε και ράντισε με την ευλογία του Αγιασμού όλα τα παιδιά στις αίθουσες.

Τα παιδιά έδειξαν τη δέουσα προσοχή και διάθεση συνεργασίας και αυτό είμαστε βέβαιοι ότι οφείλεται και σ’ εσάς τους γονείς και σας ευχαριστούμε.

Το τρίπτυχο της ασφάλειας όλων μας είναι μάσκα – αποστάσεις – καθαρά χέρια.
Παρόλο που δεν είναι καθόλου ευχάριστο σε κανέναν να φορά μάσκα, όλα τα παιδιά χωρίς εξαίρεση ανταποκρίθηκαν στον κανόνα αυτό: υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους του σχολείου, προαιρετική στους εσωτερικούς.

Για το ζήτημα των αποστάσεων θα πρέπει να γίνει απ’ όλους μας ώστε να μη συνωστίζονται τα παιδιά κατά την προσέλευση και αποχώρηση, στην αυλή και στο κυλικείο. (Το σχολείο φρόντισε και έχει βάλει σε κρίσιμα σημεία αυτοκόλλητες σημάνσεις για τη διατήρηση αποστάσεων και με τις παραινέσεις τόσο τις δικές σας όσο και των εφημερευόντων θα βελτιωθεί αυτό το ζήτημα άμεσα).

Για την καθαριότητα των χεριών υπάρχουν ό,τι χρειάζεται: υγρό σαπούνι και στις μέσα και στις έξω βρύσες, χεροπετσέτες μιας χρήσεως, αντισηπτικό σε κάθε αίθουσα και στους κοινόχρηστους χώρους/γραφεία.Εμείς, γονείς και εκπαιδευτικοί, θα βοηθήσουμε τα παιδιά να εμπεδώσουν αυτό το τρίπτυχο, για να μπορέσουμε να βγούμε ασφαλείς από αυτή την περιπέτεια.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ